13717_1202 652

Risotto (liet. daugiaryžis) Italijoje yra labai populiarus patiekalas. Ten restoranų meniu prie pirmųjų karštųjų patiekalų (jų didžioji dalis vis tik išlieka makaronų patiekalai) visada rasite nors vieną risotto variantą.  Gaminant šį ryžių patiekalą tėra vienas reikalavimas – ryžius išvirti, tiksliau, ištroškinti iki tinkamo tirštumo košės, o visa kita tėra improvizacija. Taigi, su risotto viskas paprasta, tereikia šiek tiek laiko.
Šis patiekalas neturi griežtai įvardintų ingredientų sąrašo. Jie kinta pagal Italijos regioną ar net sezoną. Jūriniai regionai risotto dažniausiai gamina su jūros gėrybėmis, rudenį juos Italijoje pakeičia grybai.
Kadangi dauguma Italijos regionų ribojasi su jūra, tad geriausiai itališką virtuvės žavesį atskleidžia risotto su jūrų gėrybėmis. Tokio nesudėtingai paruošiamo, bet gana įmantraus ir labai skanaus risotto receptu su jumis ir pasidalinsiu.   

Reikės (5–6 asmenims):

13717_1189 652

Krevetėms marinuoti:
500 g šviežių krevečių
1 šaukštelio smulkiai pjaustytų aitriųjų paprikų
3 skiltelių česnako
Žiupsnio druskos
Pilnos saujos šviežių krapų
2 šaukštų alyvuogių aliejaus

Krevečių sultiniui:
Krevečių lukštų su galvomis (jų turėsite išvalę krevetes)
30 g sviesto
2 pomidorų
3–4 česnako skiltelių
2 šaukštelių džiovintų raudonėlių
1 šaukštelio druskos
1 litro vandens

Risotto košei:
3 šaukštų alyvuogių aliejaus
2 svogūnų
3 skiltelių česnako
500 g risotto ryžių (Arborio, Baldo, Carnaroli, Maratelli rūšių)
100 ml baltojo sauso vyno
Žiupsnio druskos
30 g sviesto
2 pilnų saujų su kaupu smulkiai tarkuoto kietojo sūrio
1 pilnos saujos šviežių krapų
Tradicinio balzaminio Modenos acto

13717_1179 652

Gaminimas:

Krevečių sultinio gaminimas:
Nuvalykite krevetes. Lukštus ir galvas atidėkite (jų riekės). Nuvalytas krevetes peiliu įpjaukite (išilgai) per vidurį ir išimkite vidurių gyslelę. Pomidorus supjaustykite nedideliais gabalėliais.
Gilesniame puode ištirpinkite 30 g sviesto, įdėkite krevečių lukštus ir nuolat maišydami gerai juos paskrudinkite. Tuomet sudėkite susmulkintus pomidorus, 3 sutraiškytas česnako skilteles, 2 šaukštelius džiovintų raudonėlių. Pasūdykite 1 šaukšteliu druskos ir įpilkite 1 litrą geriamojo vandens.
Užvirus pavirkite dar apie 10 min (vis kočėlu ar grūste paspauskite lukštus, kad krevečių lukštai labiau skleistų aromatą). Sultiniui išvirus, nukoškite jį ir atidėkite į šalį. Išvirusių sultinio ingredientų daugiau nebereikės.

Krevečių marinavimas:
Nuvalytas krevetes pamarinuokite prieš pradėdami gaminti risotto ryžių košę. Sumaišykite jas su 2 šaukšteliais trintų šviežių imbierų, 1 šaukšteliu smulkintų aitriųjų paprikų, 3 skiltelėmis traiškyto česnako, pilna sauja smulkiai supjaustytų krapų, žiupsniu druskos bei 2 šaukštais alyvuogių aliejaus. Viską gerai išmaišykite ir atidėkite į šalį.

13717_1186 652

Risotto košės gaminimas:
Gilioje keptuvėje įkaitinkite 3 šaukštus alyvuogių aliejaus ir apkepinkite 2 smulkiai supjaustytus svogūnus bei 3 česnako „dantukus“, supjaustytus griežinėliais. Jiems apkepus, į keptuvę supilkite risotto ryžius ir nuolat maišydami pakaitinkite juos maždaug 2–3 min. Tada pasūdykite ryžius žiupsniu druskos ir įpilkite 100 ml baltojo sauso vyno. Viską gerai išmaišę palaukite, kol jis išgaruos.
Vynui išgaravus, sumažinkite kaitrą ir įpilkite kelis samčius anksčiau paruošto krevečių sultinio. Ryžius troškinkite (vis pamaišydami juos kas 1–2 min). Sultiniui išgaravus, ir vėl jo įpilkite bei stebėkite, kad keptuvėje esantys ryžiai visada būtų apsemti. Kai supilsite krevečių sultinį, tokiu pačiu būdu pradėkite pilti geriamąjį vandenį. Svarbiausia nepamiršti maišyti. Ryžiai turėtų išsitroškinti, suminkštėti iki košės tirštumo maždaug per 20 min.
Ryžiams suminkštėjus, išgarinkite likusį skystį ir, įdėję 30 g sviesto, košę gerai išmaišykite. Nuimkite nuo ugnies ir iškart suberkite 2 pilnas saujas smulkiai sutarkuoto kietojo sūrio ir pilną saują smulkintų šviežių krapų. Kruopščiai išmaišę palikite ryžius 5 min „pailsėti“. Tuo metu paruoškite krevetes.
Įkaitinkite kitą keptuvę ir suberkite į ją pamarinuotas krevetes. Išlyginkite krevetes, kad kiekviena liestųsi prie dugno. Kiekvieną krevetės pusę reikia kepinti ne ilgiau kaip 60–90 sekundžių. Todėl svarbu jas laiku apversti, o iškepus nuimti nuo kaitros (perkepusios krevetės būna kietos ir sausos). Krevetės paruoštos!

Tiekdami ant stalo į kiekvieną lėkštę įdėkite 2–3 šaukštus risotto košės, uždėkite kelias keptas krevetes, apiberkite tarkuotu kietuoju sūriu ir pašlakstykite 1–2 šaukštais tradicinio balzaminio Modenos acto.