SGF_4635 652

Visai neseniai mano rankose atsidūrė unikali, Romos imperijos laikų receptų knyga. Tiksliau 10 vieno autoriaus knygų, pavadintų vieno iš pirmųjų gurmė – Marcus Gavius Apicius garbei. Jose daugybė tų laikų patiekalų receptų, tuometinės kulinarinės kultūros aprašymų, paslapčių.
Pasirodo jau net tais laikais Romos miestai pažanga kone prilygo šiuolaikiniams Vakarų didmiesčiams. Išvystyta infrastruktūra leido romėnams maisto produktus gabentis iš tolimų kraštų ar net kitų žemynų. Tai rodo, jog žmonės puikiai nusimanė apie maistą ir žinojo, kaip konservuoti ir išsaugoti jį šviežią. Prieš kelis tūkstančius metų žmonės rūpinosi savo skrandžiu, stengėsi pagaminti įdomesnį, skanesnį maistą. Jie manė, kad dienos meniu atspindi asmenybę.
Spalvinga ir turtinga kulinarinė Romos terpė skatino atsirasti maisto mėgėjus, žinovus ir kritikus. Vienas iš jų – gurmė Marcus Gavius Apicius, gyvenęs I-jame šio tūkstantmečio amžiuje, Romos imperijos klestėjimo metu. Apicius mėgo skaniai pavalgyti, lepinosi prabanga, gyveno dideliame name, dažnai keliaudavo, pirkdavo brangius produktus ir pan. Jis buvo pirmasis gurmė labai rimtai vertinęs maistą ir jo paruošimą. Jo žinios ir patarimai, formavę tuometinę Romos imperijos kulinarijos kultūrą, sugulė į 10 kulinarijos knygų rinkinį, parašytą lotynų kalba. Mano dėmesį patraukė knygų temų praktiškumas ir aktualumas. 
Vartydamas istorinius receptus įsitikinau, kad viskas seniai atrasta ir per amžius sukasi aplink tą pačią ašį. Todėl neverta vėl vėl ir išradinėti dviračio. Netikite? Tuomet susipažinkite su vienu Apicijaus receptu.

Kepta antis prieskoniniame padaže

aniseed 652

Jums reikės:
2 kg anties
1,5 L vandens
1 šaukštelio druskos (su kaupu)
5-6 didelių anyžių žvaigždžių
30g sviesto
2 šaukštų alyvuogių aliejaus
2 šaukštelių džiovinto raudonėlio
1 šaukšto kalendros grūdelių
300 ml pusiau saldaus raudonojo vyno

pepper mix 652

Padažui reikės:
1 šaukštelio pipirų grūdelių
1 šaukštelio salierų sėklų
1/2 šaukštelio malto kumino
1/2 šaukštelio džiovintos kalendros
½ šaukštelio malto pankolio
1/2 šaukštelio džiovinto arba žiupsnio šviežio rozmarino
1 šaukštelio druskos
300 ml pusiau saldaus raudonojo vyno
1 šlakelio vyno acto

Gaminimas:
Supilkite 600 ml saldaus raudonojo saldaus vyno į puodą ir virkite, kol pusė jo išgaruos ir liks maždaug 300 ml išgarinto vyno.

Į didesnį puodą supilkite vandenį, 1 šaukštelį druskos, įdėkite anyžiaus žvaigždes viską užvirkite.

Vandeniui užvirus, sumažinkite kaitrą, įdėkite antį ir leiskite jai lėtai virti uždengtame puode apie 30 minučių.

Kai antis išvirs, perdėkite ją į orkaitės indą. Kepkite su sviestu arba alyvuogių aliejumi, dar užberkite ant jos džiovintą raudonėlį, bei kaledros grūdelius. Į indą su antim taip pat įpilkite 250 ml sultinio (kuriame virė antis).

Įkaitinkite orkaitę iki 190 C laipsnių ir kepkite antį 1,5 valandos. Nepamirškite ją sudrėkinti – laikas nuo laiko apipilti padažu, kuriame ji kepa. Po valandos supilkite 150 ml išgarinto vyno ir kepkite dar 30 min.

Kai antis iškeps padėkite ją šiltai ir paruoškite padažą.

Grūstėje iki miltelių sutrinkite pipirų grūdelius, saliero sėklas, kumino sėklas, kalendros grūdelius ir džiovintus rozmarinus. Gautą mišinį sumaišykite su žiupsniu malto pankolio bei šaukšteliu druskos. Po to viską sumaišykite su likusiu (150 ml) garintu vynu, vyno actu bei visu likusiu padažu (kuriame kepė antis). Šį mišinį puode pagarinkite, kol jis sutirštės ir patiekite kartu su supjaustyta antimi.

Originaliame recepte to nėra, bet aš rekomenduočiau į vietoj padažo tirštinimo, į jį sudėti bulves ir jas jame iškepti. Juk žinote kokios skanios jos būna keptos anties taukuose, o čia dar ir su visais šiais prieskoniais….

Skanaus!